Sąd Najwyższy precyzuje zasady stosowania detencji wobec cudzoziemców(-mek)

Detencja osób uchodźczych nie pełni „funkcji represyjnych, nie jest też celem ich stosowania ochrona granic RP lub granic zewnętrznych Unii Europejskiej, ani tym bardziej zwalczanie zjawiska nielegalnej imigracji. (…) St…

Zadośćuczynienie za niesłuszną detencję trzyosobowej rodziny po przemocy

Sądy nie mogą powoływać się na względy szybkości postępowania, aby nie dokonać kluczowych ustaleń dotyczących doznania przez cudzoziemca przemocy czy też wpływu detencji na dobro dziecka. Co więcej, gdy pozbawienie wolno…

ETPCz: detencja matki z dziećmi narusza prawo do obrony i prawa człowieka

Informacje przekazywane cudzoziemcowi co do wniosku o przedłużenie ich detencji powinny zawierać wyjaśnienie podstawy prawnej oraz prawnych i faktycznych powodów pozbawienia skarżących wolności w sposób dający im rzeteln…

Składamy skargę do ETPC na bezprawną detencję rodziny z dzieckiem

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej złożyło kolejną już skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na bezprawną detencję rodziny z małoletnim dzieckiem.  Sprawa dotyczy małżeństwa z niespełna 3-letnim dzieck…

NSA: naruszenie prawa przez rodziców nie zwalnia od zbadania czy deportacja nie naruszy praw dziecka

W dniu 5 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II OSK 1182/21) wydał wyrok w sprawie ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Sprawa dotyczyła zobowiązania do powrotu obywatelki Pakistanu…

Zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności dziecka bez opieki

Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 15 marca 2022 r., II Ko 192/21, zasądził zadośćuczynienie w wysokości 20.000,00 zł za niesłuszne umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców małoletniego bez opieki. Sprawa d…

Decyzja: rodzina ciężko chorego cudzoziemca nie powinna być deportowana

Zobowiązanie do powrotu najbliższej rodziny ciężko chorego cudzoziemca naruszałoby prawo do życia rodzinnego i prywatnego, w szczególności gdy cudzoziemiec ten wymaga stałej opieki i pielęgnacji. Decyzją z dnia 25 sie…

Decyzja: związek wyznaniowy to przejaw życia rodzinnego

Wspólne wychowywanie dzieci z poprzedniego związku partnerki oraz pozostawianie z nią w związku wyznaniowym (muzułmańskim) uprawnia do uzyskania w Polsce zgody na pobyt humanitarny w celu ochrony prawa do życia rodzinneg…

Wyrok NSA: świadczenie Dobry Start (“300+”) przysługuje osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że świadczenie 300+ przysługuje osobom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Niestety w związku z wadliwością przepisów sprawy takie będą musiały być każdorazowo…

Decyzja: identyfikacja z polską kulturą uniemożliwia deportację

Zobowiązanie rodziny do powrotu mogłoby mieć istotny negatywny wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci, które nie znają innego państwa i przez to utożsamiają się wyłącznie z kulturą i społeczeństwem polskim. Ochrona praw d…

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia naruszyłby prawa dziecka

Powrót dzieci do kraju pochodzenia stanowiłby naruszenie praw dziecka w stopniu istotnie zagrażającym ich rozwojowi psychofizycznemu. Po ponad pięcioletnim pobycie w Polsce chłopcy przeszli niemal pełną integrację z polskim społeczeństwem, planują swoją przyszłość z Polską, opanowali język polski i jednocześnie niemal nie pamiętają swojego kraju pochodzenia.

Świadczenie 500+ także bez wyroku alimentacyjnego

Zastosowanie w sprawie o świadczenie 500+  ogólnych wymogów, takich jak obowiązek dostarczenia wyroku alimentacyjnego, z pominięciem wyjątkowej sytuacji cudzoziemki,  może być uznane za przejaw dyskryminacji pośredniej.

WSA w Warszawie: 500+ dla uchodźców

Prawo do uzyskania świadczenia wychowawczego uzależnione jest od posiadania przez cudzoziemca uprawnienia do wykonywania pracy w Polsce, a nie od tego, czy uprawnienie to zostało ujawnione przez właściwy organ na karcie pobytu w formie adnotacji „dostęp do rynku pracy”. Cudzoziemcy posiadający w Polsce status uchodźcy są uprawnieni do świadczeń 500+.

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia, a prawo do życia rodzinnego

Wykonanie decyzji o zobowiązaniu do powrotu w stosunku do cudzoziemca, którego rodzina na stałe, legalnie mieszka w Polsce i która nie może wrócić do kraju, naruszałoby prawo do życia rodzinnego.