Sąd Najwyższy precyzuje zasady stosowania detencji wobec cudzoziemców(-mek)

Detencja osób uchodźczych nie pełni „funkcji represyjnych, nie jest też celem ich stosowania ochrona granic RP lub granic zewnętrznych Unii Europejskiej, ani tym bardziej zwalczanie zjawiska nielegalnej imigracji. (…) St…

Kolejna sprawa nielegalnego push-backu zakomunikowana Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Polsce kolejną sprawę dotyczącą nielegalnych wywózek na polsko-białoruskiej granicy oraz arbitralnej detencji w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Europejski Trybu…

Sąd: detencja powinna być zawsze rozwiązaniem, po które sięga się w ostateczności

Sąd Okręgowym w Olsztynie (Postanowienie z 3 kwietnia 2023 r., sygn. VII Kz 150/23), zdecydował o zwolnieniu ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców uchodźczyni ze Sri Lanki. W sprawie tej złożyliśmy opinię przyjaciela s…

Bezczynność Komendanta SG w przyjmowaniu wniosku o ochronę międzynarodową

WSA potwierdził, że maksymalny termin na przyjęcie od cudzoziemca wniosku o ochronę międzynarodową wynosi 3 dni robocze. Takie same zasady mają zastosowanie wobec cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodkach. Wyr…

Zadośćuczynienie za niesłuszną detencję trzyosobowej rodziny po przemocy

Sądy nie mogą powoływać się na względy szybkości postępowania, aby nie dokonać kluczowych ustaleń dotyczących doznania przez cudzoziemca przemocy czy też wpływu detencji na dobro dziecka. Co więcej, gdy pozbawienie wolno…

ETPCz: detencja matki z dziećmi narusza prawo do obrony i prawa człowieka

Informacje przekazywane cudzoziemcowi co do wniosku o przedłużenie ich detencji powinny zawierać wyjaśnienie podstawy prawnej oraz prawnych i faktycznych powodów pozbawienia skarżących wolności w sposób dający im rzeteln…

Ochrona uzupełniająca dla rodziny z Kongo

Oceniając wiarygodność zeznań cudzoziemca, trzeba wziąć pod uwagę ich szczegółowość i obszerność. Nie można też oczekiwać od niego udowodnienia przedstawianych zdarzeń, ale jedynie ich uprawdopodobnienia. Na mocy dec…

Organy azylowe nie mogą ignorować zaleceń sądu

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w wyroku sądu administracyjnego wiążą organ, którego decyzja została uchylona. Organy administracyjne nie mogą ich ignorować. Wojewódzki Sąd Administracyjn…

Składamy skargę do ETPC na bezprawną detencję rodziny z dzieckiem

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej złożyło kolejną już skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na bezprawną detencję rodziny z małoletnim dzieckiem.  Sprawa dotyczy małżeństwa z niespełna 3-letnim dzieck…

Zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności dziecka bez opieki

Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 15 marca 2022 r., II Ko 192/21, zasądził zadośćuczynienie w wysokości 20.000,00 zł za niesłuszne umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców małoletniego bez opieki. Sprawa d…

Wywózki (push-backi) są niehumanitarne, niezgodne z prawem i opierają się na nielegalnym rozporządzeniu

Pierwsze orzeczenie polskiego sądu wskazujące na to, że wywózki (push-backi) na polsko-białoruskiej granicy są niehumanitarne i niezgodne z prawem. Rozporządzenie stanowiące podstawę działań Straży Granicznej uznane za w…

SO w Olsztynie: osoba, która doświadczyła przemocy nie może być umieszczana w detencji

Cudzoziemiec powinien być zwolniony z detencji niezależnie od podstawy umieszczenia w strzeżonym ośrodku, rodzaju doznanej przemocy lub też miejsca i okoliczności, w której jej doświadczył. Sąd Okręgowy w Olsztynie zw…

Ofiara przemocy nie może być pozbawiona wolności ze względów migracyjnych

Sąd Okręgowy w Olsztynie przypomniał, że ofiara przemocy nie może być umieszczona w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców. W związku z krzywdą doznaną przez niesłuszne pozbawienie wolności naszej klientki- ofiary przemocy, sąd zasądził na jej rzecz zadośćuczynienie.