Rada ds. Uchodźców jest zobowiązana do badania sytuacji kobiet w […]
Wyrok WSA: rażąca bezczynność, pomimo znaczącego wzrostu spraw w urzędzie
W przypadku rażącego przekroczenia terminu załatwienia sprawy, fakt znaczącego wzrostu […]
Wyrok WSA: test rynku pracy nie jest brakiem formalnym
„Test rynku pracy” nie stanowi braku formalnego wniosku o udzielenie […]
Wyrok WSA: konieczność rozpatrzenia dowodów przedstawionych przez stronę
Rada do Spraw Uchodźców całkowicie pominęła dowody złożone przez stronę dotyczące działalności politycznej oraz postępowania władz państwowych wobec członków Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu. Uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik rozstrzygnięcia, albowiem strona powołała nowe dowody związane z jej aktualną sytuacją, wynikającą z prowadzonej działalności politycznej twierdząc, że jest prześladowana przez władze Tadżykistanu. Doprowadziło to do uchylenia wadliwej decyzji.
Postanowienie WSA: wstrzymanie wykonania decyzji o odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej
Zgodnie z prawem unijnym cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej musi mieć zagwarantowane prawo do pobytu na terytorium RP do zakończenia postępowania przed sądem pierwszej instancji
Ryzyko przemocy kulturowej podstawą do odmowy wydalenia
Dokumenty zgromadzone w postępowaniu w przedmiocie udzielenia ochrony międzynarodowej stanowią istotny element materiału dowodowego w postępowaniu powrotowym, jednakże ich zgromadzenie nie zwalania organów prowadzących postępowanie o zobowiązaniu do powrotu z obowiązku prowadzenia postępowania dowodowego w tej sprawie oraz samodzielnej i wnikliwej oceny wszystkich dowodów.
Wyrok WSA: dopuszczalność kolejnego wniosku o ochronę międzynarodową
Niedopuszczalne jest automatyczne uznawanie kolejnych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalne bez porównania wszystkich złożonych uprzednio dotychczas wniosków oraz zgromadzonego materiału dowodowego.
Rażąca bezczynność Wojewody Mazowieckiego – wyrok WSA w Warszawie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że Wojewoda Mazowiecki dopuścił się bezczynności, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa (wyrok z 1 października 2019 r., sygn. akt IV SAB/Wa 824/19).
Cudzoziemcy oczekując na status uchodźcy mają prawo do świadczenia „Dobry start”
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że rozporządzenie zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej i jako takie nie uprawnia do odmowy świadczenia „Dobry start” dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Świadczenie 500+ także bez wyroku alimentacyjnego
Zastosowanie w sprawie o świadczenie 500+ ogólnych wymogów, takich jak obowiązek dostarczenia wyroku alimentacyjnego, z pominięciem wyjątkowej sytuacji cudzoziemki, może być uznane za przejaw dyskryminacji pośredniej.
Cudzoziemcy oczekując na status uchodźcy mają prawo do świadczenia „Dobry start”
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że rozporządzenie zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej i jako takie nie uprawnia do odmowy świadczenia „Dobry start” dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Dziennikarze z Tadżykistanu bezpieczni w Polsce!
Wolność słowa i wolność mediów? Nie w każdym kraju dziennikarze mogą mówić i pisać, co myślą, zwłaszcza, jeśli ich słowa skierowane są przeciwko rządzącym!
WSA w Warszawie: 500+ dla uchodźców
Prawo do uzyskania świadczenia wychowawczego uzależnione jest od posiadania przez cudzoziemca uprawnienia do wykonywania pracy w Polsce, a nie od tego, czy uprawnienie to zostało ujawnione przez właściwy organ na karcie pobytu w formie adnotacji „dostęp do rynku pracy”. Cudzoziemcy posiadający w Polsce status uchodźcy są uprawnieni do świadczeń 500+.
WSA w Warszawie: umowa najmu lokalu zawarta na wolnym rynku nie może być wyłączną podstawą do odmowy przyznania lokalu komunalnego
Żaden przepis nie wyłącza z grona osób ubiegających się o lokal komunalny, osób legitymujących się prywatną umową najmu lokalu mieszkalnego.
WSA w Warszawie: liczne błędy w sentencji decyzji oraz przekopiowanie uzasadnienia wskazują na brak indywidualnego rozpatrzenia sprawy
Nie można uznać za oczywistą omyłkę pisarską rozbieżności pomiędzy treścią rozstrzygnięcia, a uzasadnieniem. Takie błędy nie podlegają sprostowaniu.
WSA w Warszawie: obowiązek przeprowadzenia dowodu wnioskowanego przez stronę
Gdy strona powołuje się na określone i ważne dla niej okoliczności związane z żywioną przez nią obawą powrotu do kraju, organ powinien przesłuchać świadków oraz zapoznać się z materiałem dowodowym wskazanym przez stronę.