Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że świadczenie 300+ przysługuje osobom ubiegającym […]
Świadczenie 500+ także bez wyroku alimentacyjnego
Zastosowanie w sprawie o świadczenie 500+ ogólnych wymogów, takich jak obowiązek dostarczenia wyroku alimentacyjnego, z pominięciem wyjątkowej sytuacji cudzoziemki, może być uznane za przejaw dyskryminacji pośredniej.
Cudzoziemcy oczekując na status uchodźcy mają prawo do świadczenia „Dobry start”
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że rozporządzenie zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej i jako takie nie uprawnia do odmowy świadczenia „Dobry start” dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej.
WSA w Warszawie: 500+ dla uchodźców
Prawo do uzyskania świadczenia wychowawczego uzależnione jest od posiadania przez cudzoziemca uprawnienia do wykonywania pracy w Polsce, a nie od tego, czy uprawnienie to zostało ujawnione przez właściwy organ na karcie pobytu w formie adnotacji „dostęp do rynku pracy”. Cudzoziemcy posiadający w Polsce status uchodźcy są uprawnieni do świadczeń 500+.
WSA w Warszawie: umowa najmu lokalu zawarta na wolnym rynku nie może być wyłączną podstawą do odmowy przyznania lokalu komunalnego
Żaden przepis nie wyłącza z grona osób ubiegających się o lokal komunalny, osób legitymujących się prywatną umową najmu lokalu mieszkalnego.
WSA w Warszawie: brak zaświadczenia o pozostawaniu pod opieką medyczną w czasie ciąży nie pozbawia prawa do tzw. „becikowego”
Obowiązek pozostawania pod opieką medyczną w czasie ciąży w celu uzyskania tzw. „becikowego” nie dotyczy kobiet, które były w ciąży w okresie zawieszenia stosowania przepisów wprowadzających ten wymóg. Przeciwna wykładnia prowadziłaby do naruszenia zasady niedziałania prawa wstecz.
WSA w Warszawie: odmowa przyznania indywidualnego programu integracji cudzoziemców nie może wynikać z popełnionego uprzednio przestępstwa
Organ nie może odmówić przyznania indywidualnego programu integracji cudzoziemców na tej podstawie, że cudzoziemiec przed uzyskaniem statusu uchodźcy popełnił przestępstwo. Dopuszczalne jest wyłącznie uchylenie decyzji o przyznaniu indywidualnego programu integracyjnego, jeśli w jego trakcie cudzoziemiec popełnił umyślne przestępstwo.
Wyrok NSA: odmowa zezwolenia na osiedlenie cudzoziemcowi, którego pobyt tolerowany został z mocy prawa przekształcony w ochronę uzupełniającą
Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2011 r. (sygn. II OSK […]
SKO: Brak zaświadczenia o zarobkach męża nie może automatycznie skutkować odmową zasiłku rodzinnego
Organ prowadzący sprawę z zakresu świadczeń rodzinnych ma obowiązek poinformować […]