
Obecnie ponad 70 milionów osób na świecie musiało uciekać ze swoich domów poszukując ochrony przed prześladowaniem lub wojną. Codziennie kolejnych 30,000 osób jest zmuszonych do ucieczki. Większość z nich szuka ochrony w swoich krajach, jednak nie dla wszystkich jest to możliwe. Kiedy to władze państwowe stają się zagrożeniem, często ucieczka z kraju pozostaje jedyną szansą na bezpieczeństwo.Osoby, które uciekły ze swojego kraju obawiając się prześladowania ze względu na rasę, narodowość, religię, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej to właśnie uchodźcy. Na świecie jest ich prawie 30 milionów, a kolejne 3,5 miliona czeka na decyzję w sprawie uznania ich za uchodźców. Większość z nich, prawie 80%, ucieka do kraju sąsiadującego z ich własnym.
Do Unii Europejskiej trafia mniej niż 20% osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Odsetek ten w Polsce jest jeszcze mniejszy. Średnio rocznie w Polsce wniosek o status uchodźcy składa od 4 do 12 tysięcy osób. Tylko niewielki procent z nich faktycznie otrzymuje ochronę.
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej angażuje się w działania na rzecz zmian systemu prawnego oraz praktyki stosowania prawa azylowego.
Udzielamy wsparcia integracyjnego w celu zagwarantowania poszanowania praw uchodźców i ich rodzin, reprezentujemy cudzoziemców w procedurach o udzielenie ochrony międzynarodowej, podejmujemy działania zmierzające do zapewnienia rzetelnego rozpatrywania tego rodzaju spraw, szczególnie w stosunku do grup szczególnie wrażliwych.
Działamy na rzecz zagwarantowania uchodźcom sprawiedliwego dostępu do pomocy medycznej oraz socjalnej.