Zostań wolontariuszem

Znasz język rosyjski?
albo angielski?
lub francuski?
i chcesz go wykorzystać w ciekawy i pożyteczny sposób?
Interesujesz się innymi kulturami?
Lubisz pracę z ludźmi?

Jeśli tak, możesz zrealizować swoje pasje w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej.

Liczą się wasze kompetencje, pozytywne nastawienie, gotowość do uczenia się, otwartość na innych ludzi i nowe wyzwania, uczciwość, rzetelność i sumienność.

To czy jesteś nieśmiały, nadpobudliwy, przebojowy, poważny lub wesoły, dociekliwy, uparty, spokojny, energiczny nie ma znaczenia. Na pewno znajdziesz aktywność dostosowaną do Twoich potrzeb i Twojej natury.

Spróbuj swoich sił w tłumaczeniach.

Wspieramy cudzoziemców jako tłumacze podczas wizyt lekarskich, a także w różnorodnych sprawach urzędowych. Staramy się także przybliżyć naszym klientom polskie realia, aby stawali się bardziej samodzielnymi, by z biegiem czasu umieli się w nich odnaleźć. Wykonujemy także tłumaczenia pisemne.

Możesz pomagać uchodźcom i migrantom rosyjskojęzycznym, w tym z Kaukazu  i z Ukrainy. Jeśli znasz język francuski, nieoceniona będzie Twoja pomoc w tłumaczeniach dla osób m. in. z Kamerunu lub Konga. Znajomość języka angielskiego pozwoli na wsparcie tłumaczeniowe cudzoziemców np. z Indii, Pakistanu, Syrii, Afganistanu i wszystkich, którzy angielskim władają.

Gdzie pomagamy?

Wszędzie tam, gdzie cudzoziemiec nie jest w stanie swobodnie się porozumiewać bez wsparcia tłumaczeniowego. Samo życie: przychodnie, szpitale, urzędy, sądy, policja, szkoły, przedszkola i wszystkie miejsca, gdzie cudzoziemcy mają do załatwienia ważne sprawy. Często są to miejsca i działania, w których może się pogubić nawet wytrawny znawca języka polskiego. Dlatego w parze z tłumaczeniem w dosłownym tego słowa znaczeniu idzie zazwyczaj tłumaczenie kulturowe. I tak stajemy się przewodnikami po naszych realiach.

Czas pracy dostosujesz do swoich możliwości. Najważniejsze, żebyś nie robił niczego kosztem swoich spraw i zobowiązań. Wolontariat ma dawać Ci satysfakcję i rozwijać Twoje kompetencje oraz hart ducha, a nie zamienić się w stresogenny punkt na liście spraw.

Co jeśli nie tłumaczenia?

Jeśli jesteś prawnikiem lub studentem prawa zapraszamy do PRAWNICZEJ grupy roboczej.

Możesz włączyć się w działania naszych prawników. Wspierając działania prawne  przyczynisz się do zwiększania efektywności  organizacji i tym samym  zwiększenia szans realnej  pomocy klientowi.

W ramach działań prawniczej grupy roboczej będziesz współpracować  z prawnikami specjalizującymi się w pomocy cudzoziemcom – zarówno migrantom, uznanym uchodźcom i osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową. Posiadamy szeroką paletę działań, w których możesz się realizować na tym polu. Ponadto oferujemy różnorodne szkolenia z zagadnień prawnych.

Aby współpraca była pełniejsza zaleca się stały kontakt z prawnikami i regularne wizyty w biurze – optymalnie 4 godziny tygodniowo. Wiele zadań można wykonywać z domu. W programie także wyprawy terenowe. Jakie? O wszystkim opowiemy na spotkaniu.

Jeśli chcesz wesprzeć cudzoziemców w dostępie do usług medycznych to grupa robocza MEDYCZNA jest dla Ciebie.

Zadaniem tej grupy jest wyegzekwowanie praw  cudzoziemców w dostępie do usług medycznych . Rozwiniesz swoją wiedzę o prawach pacjenta, w tym uchodźcy, płatnikach usług medycznych dla cudzoziemców, obowiązujących przepisach i możliwościach dochodzenia praw. Będziesz mieć okazję do monitorowania rzeczywistości w tym obszarze.  Czeka Cię współpraca z prawnikami i szkolenia.

Pracując z naszymi klientami szybko da się zauważyć, że wielu z nich boryka się z ogromem przytłaczających ich trudności. Aby kompleksowo wspierać takie osoby i rodziny została powołana grupa robocza SOCJALNA.

Jeżeli wiążesz swoje plany z pomocą w szeroko rozumianej pracy socjalnej i zapoznasz się już z działaniami na rzecz klientów i specyfiką pracy możesz wziąć pod swoje skrzydła wybraną rodzinę.

W związku z tym, że w tych bardziej skomplikowanych przypadkach problemy wydają się nie mieć końca, wymagane jest określenie maksymalnej liczby godzin przewidzianej na pomoc z waszej strony. Więcej niż 10 godzin tygodniowo zaangażowania w trudne sprawy nie jest wskazane. Wychodzimy z założenia, że efektywna pomoc wymaga  dystansu do sprawy i spokoju wewnętrznego pomagającego. Jak w każdej dziedzinie życia i w pracy wolontariackiej trzeba o siebie zadbać.

Działania w tej grupie są doskonałym treningiem mądrego pomagania – wedle przysłowia, że lepiej dać wędkę a nie rybę.

Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w pracy z dziećmi to czeka Cię dużo atrakcji i wiele niezapomnianych wrażeń.

Dzieci cudzoziemskie z którym pracujemy są zwykłymi dziećmi. Ale uwierzcie, że są NIEZWYKŁE.

Możesz włączyć się w działania projektowe – tj. różnorodne zajęcia artystyczno-edukacyjne lub pomóc w przewiezieniu dzieci na zajęcia i z zajęć z ośrodka dla cudzoziemców, w którym mieszkają.  Po poznaniu naszych małych klientów otwierają się horyzonty myślowe. Są rozbrykani, ciekawscy i zadają trudne pytania. Naprawdę warto ich poznać!

Istnieje też możliwość pomocy dzieciom cudzoziemskich w nauce.

Jeśli jesteś dobrym organizatorem, umiesz pozyskiwać środki finansowe, czujesz się pewnie w komunikacji społecznej, jesteś grafikiem komputerowym albo po prostu doskonale ogarniasz świat internetu, to czeka na Ciebie grupa robocza ORGANIZACJA BIURA /PROMOCJA.

Wsparcie organizacyjne bardzo nam się przyda. I tu lista działań jest nieskończenie długa.

A może masz własny pomysł?

Zapewniamy:

  • opiekę koordynatora wolontariatu;
  • spotkania grupy wolontariuszy;
  • szkolenia;
  • możliwość poznania innych kultur;
  • możliwość realizacji własnych pomysłów;
  • pracę w ciekawym zespole;
  • publikacje tematyczne.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wolontariatu w SIPie  i spróbować swoich sił wypełnij ankietę rekrutacyjną. Jest bardzo krótka, żadnych zbędnych pytań!

 

15Od 2007 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.
Przekaż 1% swojego podatku!
Nasz numer KRS to 0000240024

Nr konta:
63 2030 0045 1110 0000 0307 2610

Wesprzyj nasze działania
dowolną kwotą
przekazaną online »

Możesz nas wesprzeć robiąc zakupy:
logo-fanimani

Jesteśmy organizacją przyjazną wolontariuszom:
logo-dobrywolontariat