Jeśli interesujesz się innymi kulturami i lubisz pracę z ludźmi, możesz zrealizować swoje pasje w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej.
Liczą się Twoje kompetencje, pozytywne nastawienie, gotowość do uczenia się, otwartość na innych ludzi i nowe wyzwania, uczciwość i rzetelność.
To czy jesteś nieśmiały/a czy energiczny/a, przebojowy/a czy poważny/a czy wesoły/a – nie ma znaczenia. Na pewno znajdziesz aktywność dostosowaną do Twoich potrzeb i Twojej natury.
- Znasz język rosyjski/angielski/ francuski/arabski/turecki/farsi i chcesz go wykorzystać w ciekawy i pożyteczny sposób?
Spróbuj swoich sił w tłumaczeniach w ramach roboczej grupy JĘZYKOWEJ. Wspieramy cudzoziemców jako tłumacze podczas wizyt lekarskich w sprawach urzędowych i sprawach życia codziennego, jeśli brak znajomości polskiego jest dla nich barierą. Staramy się także przybliżyć naszym klientom polskie realia, aby stawali się bardziej samodzielnymi, by z biegiem czasu umieli się w nich odnaleźć. Wykonujemy także tłumaczenia pisemne.
Możesz pomagać uchodźcom i migrantom rosyjskojęzycznym, w tym z Kaukazu i z Ukrainy. Jeśli znasz język francuski, nieoceniona będzie Twoja pomoc w tłumaczeniach dla osób m. in. z Kamerunu lub Konga. Znajomość języka angielskiego pozwoli na wsparcie tłumaczeniowe cudzoziemców np. z Indii, Pakistanu, Syrii, Afganistanu i wszystkich, którzy angielskim władają.
Gdzie pomagamy?
Wszędzie tam, gdzie cudzoziemiec nie jest w stanie swobodnie się porozumiewać bez wsparcia tłumaczeniowego. Samo życie: przychodnie, szpitale, urzędy, sądy, policja, szkoły, przedszkola i wszystkie miejsca, gdzie cudzoziemcy mają do załatwienia ważne sprawy. Często są to miejsca i działania, w których może się pogubić nawet wytrawny znawca języka polskiego. Dlatego w parze z tłumaczeniem w dosłownym tego słowa znaczeniu idzie zazwyczaj tłumaczenie kulturowe. I tak stajemy się przewodnikami po naszych realiach.
Czas działań wolontariackich dostosujesz do swoich możliwości. Najważniejsze, żebyś nie robił/a niczego kosztem swoich osobistych spraw i zobowiązań. Wolontariat ma dawać Ci satysfakcję i rozwijać Twoje kompetencje oraz hart ducha, a nie zamienić się w stresogenny punkt na liście spraw.
- Jesteś prawnikiem/czką lub studentem/ką prawa?
Możesz włączyć się w działania naszych prawników i prawniczek w ramach PRAWNICZEJ grupy roboczej. Wspierając działania prawne przyczynisz się do zwiększania efektywności organizacji i tym samym realnie pomożesz potrzebującym w trudnych sytuacjach prawnych.
W ramach działań prawniczej grupy roboczej będziesz współpracować z prawnikami specjalizującymi się w pomocy cudzoziemcom – zarówno migrantom, uznanym uchodźcom i osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową. Posiadamy szeroką paletę działań, w których możesz się realizować na tym polu. Ponadto oferujemy różnorodne szkolenia z zagadnień prawnych.
Aby współpraca była efektywna zalecamy stały kontakt z prawnikami i regularne wizyty w biurze – optymalnie 4 godziny tygodniowo. Wiele zadań można wykonywać z domu. W programie także wyprawy terenowe. Jakie? O wszystkim opowiemy na spotkaniu.
Do grupy prawniczej zapraszamy studentów i studentki prawa po ukończeniu IV roku studiów oraz absolwentki i absolwentów prawa.
- Chcesz wesprzeć cudzoziemców w dostępie do usług medycznych lub interesuje Cię praca socjalna?
Pracując z naszymi klientami szybko da się zauważyć, że wielu z nich boryka się z ogromem przytłaczających ich trudności. Aby kompleksowo wspierać takie osoby i rodziny została powołana grupa robocza SOCJALNA. Jeżeli wiążesz swoje plany z pomocą w szeroko rozumianej pracy socjalnej i zapoznasz się już z działaniami na rzecz klientów i specyfiką pracy możesz wziąć pod swoje skrzydła wybraną rodzinę.
W związku z tym, że w tych bardziej skomplikowanych przypadkach problemy wydają się nie mieć końca, wymagane jest określenie maksymalnej liczby godzin przewidzianej na pomoc z waszej strony. Więcej niż 10 godzin tygodniowo zaangażowania w trudne sprawy nie jest wskazane. Wychodzimy z założenia, że efektywna pomoc wymaga dystansu do sprawy i spokoju wewnętrznego pomagającego. Jak w każdej dziedzinie życia i w pracy wolontariackiej trzeba o siebie zadbać.
Działania w tej grupie są doskonałym treningiem mądrego pomagania – wedle przysłowia, że lepiej dać wędkę a nie rybę.
W ramach roboczej grupy SOCJALNEJ egzekwujemy również prawa cudzoziemców w zakresie dostępu do usług medycznych. Rozwiniesz swoją wiedzę o prawach pacjenta, płatnikach usług medycznych dla cudzoziemców, obowiązujących przepisach i możliwościach dochodzenia praw cudzoziemców i uchodźców. Będziesz mieć okazję do monitorowania rzeczywistości w tym obszarze. Czeka Cię współpraca z prawnikami i szkolenia
- Lubisz pracę z dziećmi?
W DZIECIĘCEJ grupie roboczej czeka Cię dużo atrakcji i wiele niezapomnianych wrażeń.
Dzieci cudzoziemskie z którym pracujemy są zwykłymi dziećmi. Ale sam/a zobaczysz, że są niezwykłe. Możesz włączyć się w działania projektowe – tj. różnorodne zajęcia artystyczno-edukacyjne lub pomóc w przewiezieniu dzieci na zajęcia i z zajęć z ośrodka dla cudzoziemców, w którym mieszkają. Po poznaniu naszych małych klientów otwierają się horyzonty myślowe. Są rozbrykani, ciekawscy i zadają trudne pytania. Naprawdę warto ich poznać!
Istnieje też możliwość pomocy dzieciom cudzoziemskim w nauce.
- Jesteś dobrym/ą organizatorem/ką, znasz się na grafice komputerowej, designie czujesz się pewnie w komunikacji społecznej albo po prostu doskonale ogarniasz świat internetu?
Zapraszamy Cię do grupy roboczej ORGANIZACJA BIURA /PROMOCJA. Wsparcie organizacyjne i promocyjne bardzo nam się przyda. I tu lista działań jest nieskończenie długa.
A może masz własny pomysł?
Zapewniamy:
- opiekę koordynatora wolontariatu;
- spotkania grupy wolontariuszy;
- szkolenia;
- możliwość poznania innych kultur;
- możliwość realizacji własnych pomysłów;
- pracę w ciekawym zespole;
- publikacje tematyczne.
UWAGA: W obecnej chwili wstrzymujemy nabór do grupy wolontariuszy. O zmianie poinformujemy m.in. na tej stronie.