
Polska stała się krajem docelowym dla wielu cudzoziemców migrujących ze względów ekonomicznych. Szacuje się, że w ciągu roku w Polsce przebywa od 1,5 do 2 milionów cudzoziemskich pracowników.
Cudzoziemcy pracujący w Polsce są często narażeni na naruszenia ich praw pracowniczych, a także dyskryminację na rynku pracy. Ze względu na powiązanie ich prawa do pobytu w Polsce z zatrudnieniem u konkretnego pracodawcy, zdarza się, że nie otrzymują wcale lub w pełnym wymiarze należnego im wynagrodzenia. Zaniedbania pracodawcy w zakresie rejestracyjnym lub odprowadzania należnych składek często obciążają samego cudzoziemca. Z tych względów cudzoziemcy często nie chcą lub boją się zgłaszać nadużycia pracodawcy odpowiednim organom.
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej angażuje się w litygację strategiczną w celu ochrony praw cudzoziemców pracujących w Polsce, a także w celu przeciwdziałania dyskryminacji. Dążąc do wzmocnienia ochrony cudzoziemskich pracowników uczestniczymy w konsultacjach społecznych dotyczących zmian prawa w tym zakresie.