Wyrok NSA: Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym może prowadzić do nieważności postępowania

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wyrokiem II OSK 1927/22 NSA z dnia 29 czerwca 2023 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA) zaskarżony przez nasze stowarzyszenie i przekazał sprawę do po…

Zasada non-refoulement na granicy polsko-białoruskiej

Okoliczności umożliwiające odstąpienie postanowień dyrektywy powrotowej i procedury zobowiązania do powrotu muszą być ściśle wykazane. Niezależnie od tego w każdym wypadku zawrócenia cudzoziemca do innego kraju należy st…

NSA przyznaje, że deportacja nie może narażać na ryzyko tortur, nie zgadza się jednak na dostęp do akt

NSA przypomina, że nawet w sprawie deportacji osoby podejrzewanej o działalność terrorystyczną należy zbadać czy jej powrót do kraju pochodzenia nie naruszy podstawowych praw człowieka. Powstrzymuje się jednak przed uzna…

NSA: Mimo błędnego wdrożenia prawa UE, wojna w Ukrainie musi być brana pod uwagę przez polskie sądy

W najnowszym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że: W Ukrainie dochodzi do masowych ataków na ludność cywilną i obiekty chronione z rażącym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowie…

NSA: naruszenie prawa przez rodziców nie zwalnia od zbadania czy deportacja nie naruszy praw dziecka

W dniu 5 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II OSK 1182/21) wydał wyrok w sprawie ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Sprawa dotyczyła zobowiązania do powrotu obywatelki Pakistanu…

Czy cudzoziemiec ma prawo do adwokata z urzędu w postępowaniu deportacyjnym?

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił się od rozstrzygnięcia czy w świetle prawa europejskiego w sprawie zobowiązania do powrotu cudzoziemiec powinien mieć zapewniony dostęp do adwokata z urzędu, a także jakie skutki praw…

Wyrok NSA: świadczenie Dobry Start (“300+”) przysługuje osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że świadczenie 300+ przysługuje osobom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej. Niestety w związku z wadliwością przepisów sprawy takie będą musiały być każdorazowo…

NSA: Można wstrzymać decyzję o odmowie nadania statusu uchodźcy, gdy w decyzji nie orzeczono o wydaleniu

Mimo że zobowiązanie do opuszczenia Polski wynika z prawa, a nie sentencji decyzji, okoliczność ta musi być uwzględniony przy orzekaniu o wstrzymaniu wykonania decyzji o odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej.

NSA: decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy niewykonalna na czas rozpatrywania sprawy przez sąd administracyjny

Wstrzymanie wykonania decyzji o odmowie nadania statusu uchodźcy do czasu zakończenia postępowania sądowo-administracyjnego stanowi o zachowaniu standardów rzetelnej procedury i urzeczywistnieniu prawa strony do sądu, kt…

Wyrok NSA: odmowa zezwolenia na osiedlenie cudzoziemcowi, którego pobyt tolerowany został z mocy prawa przekształcony w ochronę uzupełniającą

Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2011 r. (sygn. II OSK 2405/10) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (dopuszczonego do udziału w postępowaniu jako organizacja społeczna) na o…