Kolejna sprawa nielegalnego push-backu zakomunikowana Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Polsce kolejną sprawę dotyczącą nielegalnych wywózek na polsko-białoruskiej granicy oraz arbitralnej detencji w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Europejski Trybu…

NSA przyznaje, że deportacja nie może narażać na ryzyko tortur, nie zgadza się jednak na dostęp do akt

NSA przypomina, że nawet w sprawie deportacji osoby podejrzewanej o działalność terrorystyczną należy zbadać czy jej powrót do kraju pochodzenia nie naruszy podstawowych praw człowieka. Powstrzymuje się jednak przed uzna…

Wywózki (push-backi) są niehumanitarne, niezgodne z prawem i opierają się na nielegalnym rozporządzeniu

Pierwsze orzeczenie polskiego sądu wskazujące na to, że wywózki (push-backi) na polsko-białoruskiej granicy są niehumanitarne i niezgodne z prawem. Rozporządzenie stanowiące podstawę działań Straży Granicznej uznane za w…

SO w Olsztynie: osoba, która doświadczyła przemocy nie może być umieszczana w detencji

Cudzoziemiec powinien być zwolniony z detencji niezależnie od podstawy umieszczenia w strzeżonym ośrodku, rodzaju doznanej przemocy lub też miejsca i okoliczności, w której jej doświadczył. Sąd Okręgowy w Olsztynie zw…

ETPC: wstrzymanie deportacji do Tadżykistanu wobec ryzyka tortur

Polska chciała pójść na skróty, pozbywając się z kraju niewygodnego cudzoziemca. Złamała przy okazji prawo międzynarodowe. W tej sprawie żaden organ nie zbadał też czy w razie deportacji cudzoziemiec będzie zagrożony tor…

Ofiara przemocy nie może być pozbawiona wolności ze względów migracyjnych

Sąd Okręgowy w Olsztynie przypomniał, że ofiara przemocy nie może być umieszczona w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców. W związku z krzywdą doznaną przez niesłuszne pozbawienie wolności naszej klientki- ofiary przemocy, sąd zasądził na jej rzecz zadośćuczynienie.

WSA w Warszawie: obowiązek rozpatrzenia dowodu załączonego w dniu wydania decyzji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Rady do Spraw Uchodźców odmawiającą udzielenia naszej klientce statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej i pobytu tolerowanego (wyrok z 18 lutego 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 1953/13).

ETPC: zakaz deportacji Ingusza zaangażowanego w konflikt czeczeńsko-rosyjski

Wydalenie do Rosji cudzoziemca, który brał udział w wojnie czeczeńskiej naraża go na tortury, nieludzkie i poniżające traktowanie albo karnie. Ze względu na uczestnictwo w wojnie czeczeńskiej postępowanie karne może być wykorzystane do stosowania przez władze rosyjskie pozaprawnych represji za działalność w niepodległościowym ruchu czeczeńskim.