Zasada non-refoulement na granicy polsko-białoruskiej

Okoliczności umożliwiające odstąpienie postanowień dyrektywy powrotowej i procedury zobowiązania do powrotu muszą być ściśle wykazane. Niezależnie od tego w każdym wypadku zawrócenia cudzoziemca do innego kraju należy st…

WSA: To Szef UDSC ma obowiązek ustalenia aktualnej sytuacji życiowej cudzoziemca

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. akt: IV SA/Wa 1057/22, uchylił zaskarżoną decyzję o zobowiązaniu do powrotu naszej Klientki, powołując się na liczne naruszenia procedur…

NSA przyznaje, że deportacja nie może narażać na ryzyko tortur, nie zgadza się jednak na dostęp do akt

NSA przypomina, że nawet w sprawie deportacji osoby podejrzewanej o działalność terrorystyczną należy zbadać czy jej powrót do kraju pochodzenia nie naruszy podstawowych praw człowieka. Powstrzymuje się jednak przed uzna…

NSA: naruszenie prawa przez rodziców nie zwalnia od zbadania czy deportacja nie naruszy praw dziecka

W dniu 5 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II OSK 1182/21) wydał wyrok w sprawie ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Sprawa dotyczyła zobowiązania do powrotu obywatelki Pakistanu…

Czy cudzoziemiec ma prawo do adwokata z urzędu w postępowaniu deportacyjnym?

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił się od rozstrzygnięcia czy w świetle prawa europejskiego w sprawie zobowiązania do powrotu cudzoziemiec powinien mieć zapewniony dostęp do adwokata z urzędu, a także jakie skutki praw…

Decyzja: rodzina ciężko chorego cudzoziemca nie powinna być deportowana

Zobowiązanie do powrotu najbliższej rodziny ciężko chorego cudzoziemca naruszałoby prawo do życia rodzinnego i prywatnego, w szczególności gdy cudzoziemiec ten wymaga stałej opieki i pielęgnacji. Decyzją z dnia 25 sie…

ETPC: wstrzymanie deportacji do Tadżykistanu wobec ryzyka tortur

Polska chciała pójść na skróty, pozbywając się z kraju niewygodnego cudzoziemca. Złamała przy okazji prawo międzynarodowe. W tej sprawie żaden organ nie zbadał też czy w razie deportacji cudzoziemiec będzie zagrożony tor…

Decyzja: związek wyznaniowy to przejaw życia rodzinnego

Wspólne wychowywanie dzieci z poprzedniego związku partnerki oraz pozostawianie z nią w związku wyznaniowym (muzułmańskim) uprawnia do uzyskania w Polsce zgody na pobyt humanitarny w celu ochrony prawa do życia rodzinneg…

Decyzja: identyfikacja z polską kulturą uniemożliwia deportację

Zobowiązanie rodziny do powrotu mogłoby mieć istotny negatywny wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci, które nie znają innego państwa i przez to utożsamiają się wyłącznie z kulturą i społeczeństwem polskim. Ochrona praw d…

Postanowienie WSA: wstrzymanie wykonania decyzji o odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej

Zgodnie z prawem unijnym cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej musi mieć zagwarantowane prawo do pobytu na terytorium RP do zakończenia postępowania przed sądem pierwszej instancji

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia naruszyłby prawa dziecka

Powrót dzieci do kraju pochodzenia stanowiłby naruszenie praw dziecka w stopniu istotnie zagrażającym ich rozwojowi psychofizycznemu. Po ponad pięcioletnim pobycie w Polsce chłopcy przeszli niemal pełną integrację z polskim społeczeństwem, planują swoją przyszłość z Polską, opanowali język polski i jednocześnie niemal nie pamiętają swojego kraju pochodzenia.

Ryzyko przemocy kulturowej podstawą do odmowy wydalenia

Dokumenty zgromadzone w postępowaniu w przedmiocie udzielenia ochrony międzynarodowej stanowią istotny element materiału dowodowego w postępowaniu powrotowym, jednakże ich zgromadzenie nie zwalania organów prowadzących postępowanie o zobowiązaniu do powrotu z obowiązku prowadzenia postępowania dowodowego w tej sprawie oraz samodzielnej i wnikliwej oceny wszystkich dowodów.

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia, a prawo do życia rodzinnego

Wykonanie decyzji o zobowiązaniu do powrotu w stosunku do cudzoziemca, którego rodzina na stałe, legalnie mieszka w Polsce i która nie może wrócić do kraju, naruszałoby prawo do życia rodzinnego.