Ochrona uzupełniająca dla rodziny z Kongo

Oceniając wiarygodność zeznań cudzoziemca, trzeba wziąć pod uwagę ich szczegółowość i obszerność. Nie można też oczekiwać od niego udowodnienia przedstawianych zdarzeń, ale jedynie ich uprawdopodobnienia. Na mocy dec…

WSA: To Szef UDSC ma obowiązek ustalenia aktualnej sytuacji życiowej cudzoziemca

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. akt: IV SA/Wa 1057/22, uchylił zaskarżoną decyzję o zobowiązaniu do powrotu naszej Klientki, powołując się na liczne naruszenia procedur…

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia naruszyłby prawa dziecka

Powrót dzieci do kraju pochodzenia stanowiłby naruszenie praw dziecka w stopniu istotnie zagrażającym ich rozwojowi psychofizycznemu. Po ponad pięcioletnim pobycie w Polsce chłopcy przeszli niemal pełną integrację z polskim społeczeństwem, planują swoją przyszłość z Polską, opanowali język polski i jednocześnie niemal nie pamiętają swojego kraju pochodzenia.

Decyzja: realne ryzyko prześladowania homoseksualistów w Maroko

Prawo penalizujące stosunki homoseksualne, gdy jest faktycznie wykonywane, świadczy o ryzyku prześladowania ze względu na orientację seksualną w danym kraju. Jest to niezależnie od tego czy dana osoba w przeszłości została faktycznie skazana za utrzymywanie stosunków homoseksualnych.

Decyzja: środki prawne w Czeczenii przysługujące ofiarom przemocy domowej nie są efektywne

Przemoc domowa może być przypisana Rosji, gdyż ta nie może lub nie chce zapewnić skutecznej ochrony przed takim działaniem. Biorąc pod uwagę nieefektywne i nieskuteczne środki ochrony ofiar przemocy domowej w Czeczenii, strona nie miała obowiązku zwracania się o ochronę do władz rosyjskich.