Bezczynność Komendanta SG w przyjmowaniu wniosku o ochronę międzynarodową

WSA potwierdził, że maksymalny termin na przyjęcie od cudzoziemca wniosku o ochronę międzynarodową wynosi 3 dni robocze. Takie same zasady mają zastosowanie wobec cudzoziemców umieszczonych w strzeżonym ośrodkach. Wyr…

Decyzja: rodzina ciężko chorego cudzoziemca nie powinna być deportowana

Zobowiązanie do powrotu najbliższej rodziny ciężko chorego cudzoziemca naruszałoby prawo do życia rodzinnego i prywatnego, w szczególności gdy cudzoziemiec ten wymaga stałej opieki i pielęgnacji. Decyzją z dnia 25 sie…

Decyzja: związek wyznaniowy to przejaw życia rodzinnego

Wspólne wychowywanie dzieci z poprzedniego związku partnerki oraz pozostawianie z nią w związku wyznaniowym (muzułmańskim) uprawnia do uzyskania w Polsce zgody na pobyt humanitarny w celu ochrony prawa do życia rodzinneg…

Decyzja: identyfikacja z polską kulturą uniemożliwia deportację

Zobowiązanie rodziny do powrotu mogłoby mieć istotny negatywny wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci, które nie znają innego państwa i przez to utożsamiają się wyłącznie z kulturą i społeczeństwem polskim. Ochrona praw d…

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia naruszyłby prawa dziecka

Powrót dzieci do kraju pochodzenia stanowiłby naruszenie praw dziecka w stopniu istotnie zagrażającym ich rozwojowi psychofizycznemu. Po ponad pięcioletnim pobycie w Polsce chłopcy przeszli niemal pełną integrację z polskim społeczeństwem, planują swoją przyszłość z Polską, opanowali język polski i jednocześnie niemal nie pamiętają swojego kraju pochodzenia.

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia, a prawo do życia rodzinnego

Wykonanie decyzji o zobowiązaniu do powrotu w stosunku do cudzoziemca, którego rodzina na stałe, legalnie mieszka w Polsce i która nie może wrócić do kraju, naruszałoby prawo do życia rodzinnego.