NSA przyznaje, że deportacja nie może narażać na ryzyko tortur, nie zgadza się jednak na dostęp do akt

NSA przypomina, że nawet w sprawie deportacji osoby podejrzewanej o działalność terrorystyczną należy zbadać czy jej powrót do kraju pochodzenia nie naruszy podstawowych praw człowieka. Powstrzymuje się jednak przed uzna…

NSA: naruszenie prawa przez rodziców nie zwalnia od zbadania czy deportacja nie naruszy praw dziecka

W dniu 5 maja 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II OSK 1182/21) wydał wyrok w sprawie ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Sprawa dotyczyła zobowiązania do powrotu obywatelki Pakistanu…

Decyzja: rodzina ciężko chorego cudzoziemca nie powinna być deportowana

Zobowiązanie do powrotu najbliższej rodziny ciężko chorego cudzoziemca naruszałoby prawo do życia rodzinnego i prywatnego, w szczególności gdy cudzoziemiec ten wymaga stałej opieki i pielęgnacji. Decyzją z dnia 25 sie…

Decyzja: związek wyznaniowy to przejaw życia rodzinnego

Wspólne wychowywanie dzieci z poprzedniego związku partnerki oraz pozostawianie z nią w związku wyznaniowym (muzułmańskim) uprawnia do uzyskania w Polsce zgody na pobyt humanitarny w celu ochrony prawa do życia rodzinneg…

Decyzja: identyfikacja z polską kulturą uniemożliwia deportację

Zobowiązanie rodziny do powrotu mogłoby mieć istotny negatywny wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci, które nie znają innego państwa i przez to utożsamiają się wyłącznie z kulturą i społeczeństwem polskim. Ochrona praw d…

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia naruszyłby prawa dziecka

Powrót dzieci do kraju pochodzenia stanowiłby naruszenie praw dziecka w stopniu istotnie zagrażającym ich rozwojowi psychofizycznemu. Po ponad pięcioletnim pobycie w Polsce chłopcy przeszli niemal pełną integrację z polskim społeczeństwem, planują swoją przyszłość z Polską, opanowali język polski i jednocześnie niemal nie pamiętają swojego kraju pochodzenia.

Ryzyko przemocy kulturowej podstawą do odmowy wydalenia

Dokumenty zgromadzone w postępowaniu w przedmiocie udzielenia ochrony międzynarodowej stanowią istotny element materiału dowodowego w postępowaniu powrotowym, jednakże ich zgromadzenie nie zwalania organów prowadzących postępowanie o zobowiązaniu do powrotu z obowiązku prowadzenia postępowania dowodowego w tej sprawie oraz samodzielnej i wnikliwej oceny wszystkich dowodów.

Decyzja: powrót do kraju pochodzenia, a prawo do życia rodzinnego

Wykonanie decyzji o zobowiązaniu do powrotu w stosunku do cudzoziemca, którego rodzina na stałe, legalnie mieszka w Polsce i która nie może wrócić do kraju, naruszałoby prawo do życia rodzinnego.

Wyrok NSA: odmowa zezwolenia na osiedlenie cudzoziemcowi, którego pobyt tolerowany został z mocy prawa przekształcony w ochronę uzupełniającą

Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2011 r. (sygn. II OSK 2405/10) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (dopuszczonego do udziału w postępowaniu jako organizacja społeczna) na o…