Wyrok NSA: Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym może prowadzić do nieważności postępowania

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wyrokiem II OSK 1927/22 NSA z dnia 29 czerwca 2023 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA) zaskarżony przez nasze stowarzyszenie i przekazał sprawę do po…

Zasada non-refoulement na granicy polsko-białoruskiej

Okoliczności umożliwiające odstąpienie postanowień dyrektywy powrotowej i procedury zobowiązania do powrotu muszą być ściśle wykazane. Niezależnie od tego w każdym wypadku zawrócenia cudzoziemca do innego kraju należy st…

Sąd: detencja powinna być zawsze rozwiązaniem, po które sięga się w ostateczności

Sąd Okręgowym w Olsztynie (Postanowienie z 3 kwietnia 2023 r., sygn. VII Kz 150/23), zdecydował o zwolnieniu ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców uchodźczyni ze Sri Lanki. W sprawie tej złożyliśmy opinię przyjaciela s…

ETPCz: detencja matki z dziećmi narusza prawo do obrony i prawa człowieka

Informacje przekazywane cudzoziemcowi co do wniosku o przedłużenie ich detencji powinny zawierać wyjaśnienie podstawy prawnej oraz prawnych i faktycznych powodów pozbawienia skarżących wolności w sposób dający im rzeteln…

Ochrona uzupełniająca dla rodziny z Kongo

Oceniając wiarygodność zeznań cudzoziemca, trzeba wziąć pod uwagę ich szczegółowość i obszerność. Nie można też oczekiwać od niego udowodnienia przedstawianych zdarzeń, ale jedynie ich uprawdopodobnienia. Na mocy dec…

NSA przyznaje, że deportacja nie może narażać na ryzyko tortur, nie zgadza się jednak na dostęp do akt

NSA przypomina, że nawet w sprawie deportacji osoby podejrzewanej o działalność terrorystyczną należy zbadać czy jej powrót do kraju pochodzenia nie naruszy podstawowych praw człowieka. Powstrzymuje się jednak przed uzna…

Czy cudzoziemiec ma prawo do adwokata z urzędu w postępowaniu deportacyjnym?

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił się od rozstrzygnięcia czy w świetle prawa europejskiego w sprawie zobowiązania do powrotu cudzoziemiec powinien mieć zapewniony dostęp do adwokata z urzędu, a także jakie skutki praw…

ETPC: wstrzymanie deportacji do Tadżykistanu wobec ryzyka tortur

Polska chciała pójść na skróty, pozbywając się z kraju niewygodnego cudzoziemca. Złamała przy okazji prawo międzynarodowe. W tej sprawie żaden organ nie zbadał też czy w razie deportacji cudzoziemiec będzie zagrożony tor…

Wyrok WSA: rażąca bezczynność, pomimo znaczącego wzrostu spraw w urzędzie

W przypadku rażącego przekroczenia terminu załatwienia sprawy, fakt znaczącego wzrostu liczby spraw rozstrzyganych przez organ nie może stanowić usprawiedliwienia. Taka bezczynność ma charakter rażący W kolejnych dwóc…

Wyrok WSA: konieczność rozpatrzenia dowodów przedstawionych przez stronę

Rada do Spraw Uchodźców całkowicie pominęła dowody złożone przez stronę dotyczące działalności politycznej oraz postępowania władz państwowych wobec członków Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu. Uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik rozstrzygnięcia, albowiem strona powołała nowe dowody związane z jej aktualną sytuacją, wynikającą z prowadzonej działalności politycznej twierdząc, że jest prześladowana przez władze Tadżykistanu. Doprowadziło to do uchylenia wadliwej decyzji.

Postanowienie WSA: wstrzymanie wykonania decyzji o odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej

Zgodnie z prawem unijnym cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej musi mieć zagwarantowane prawo do pobytu na terytorium RP do zakończenia postępowania przed sądem pierwszej instancji

WSA w Warszawie: liczne błędy w sentencji decyzji oraz przekopiowanie uzasadnienia wskazują na brak indywidualnego rozpatrzenia sprawy

Nie można uznać za oczywistą omyłkę pisarską rozbieżności pomiędzy treścią rozstrzygnięcia, a uzasadnieniem. Takie błędy nie podlegają sprostowaniu.