Polska chciała pójść na skróty, pozbywając się z kraju niewygodnego […]
Wyrok WSA: rażąca bezczynność, pomimo znaczącego wzrostu spraw w urzędzie
W przypadku rażącego przekroczenia terminu załatwienia sprawy, fakt znaczącego wzrostu […]
Wyrok WSA: test rynku pracy nie jest brakiem formalnym
„Test rynku pracy” nie stanowi braku formalnego wniosku o udzielenie […]
Wyrok WSA: konieczność rozpatrzenia dowodów przedstawionych przez stronę
Rada do Spraw Uchodźców całkowicie pominęła dowody złożone przez stronę dotyczące działalności politycznej oraz postępowania władz państwowych wobec członków Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu. Uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik rozstrzygnięcia, albowiem strona powołała nowe dowody związane z jej aktualną sytuacją, wynikającą z prowadzonej działalności politycznej twierdząc, że jest prześladowana przez władze Tadżykistanu. Doprowadziło to do uchylenia wadliwej decyzji.
Postanowienie WSA: wstrzymanie wykonania decyzji o odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej
Zgodnie z prawem unijnym cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej musi mieć zagwarantowane prawo do pobytu na terytorium RP do zakończenia postępowania przed sądem pierwszej instancji
Wyrok WSA: dopuszczalność kolejnego wniosku o ochronę międzynarodową
Niedopuszczalne jest automatyczne uznawanie kolejnych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej za niedopuszczalne bez porównania wszystkich złożonych uprzednio dotychczas wniosków oraz zgromadzonego materiału dowodowego.
Rażąca bezczynność Wojewody Mazowieckiego – wyrok WSA w Warszawie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że Wojewoda Mazowiecki dopuścił się bezczynności, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa (wyrok z 1 października 2019 r., sygn. akt IV SAB/Wa 824/19).
Dziennikarze z Tadżykistanu bezpieczni w Polsce!
Wolność słowa i wolność mediów? Nie w każdym kraju dziennikarze mogą mówić i pisać, co myślą, zwłaszcza, jeśli ich słowa skierowane są przeciwko rządzącym!
WSA w Warszawie: liczne błędy w sentencji decyzji oraz przekopiowanie uzasadnienia wskazują na brak indywidualnego rozpatrzenia sprawy
Nie można uznać za oczywistą omyłkę pisarską rozbieżności pomiędzy treścią rozstrzygnięcia, a uzasadnieniem. Takie błędy nie podlegają sprostowaniu.
WSA w Warszawie: obowiązek przeprowadzenia dowodu wnioskowanego przez stronę
Gdy strona powołuje się na określone i ważne dla niej okoliczności związane z żywioną przez nią obawą powrotu do kraju, organ powinien przesłuchać świadków oraz zapoznać się z materiałem dowodowym wskazanym przez stronę.
WSA w Warszawie: obowiązek rozpatrzenia dowodu załączonego w dniu wydania decyzji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Rady do Spraw Uchodźców odmawiającą udzielenia naszej klientce statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej i pobytu tolerowanego (wyrok z 18 lutego 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 1953/13).
WSA w Warszawie: ryzyko prześladowania byłych pracowników administracji Republiki Iczkerii
Byłym pracownikom struktur siłowych czeczeńskiej Republiki Iczkerii, nawet jeśli nie angażują się w walkę o niepodległość Czeczenii, grożą prześladowania ze strony wszystkich rosyjskich organów bezpieczeństwa.
WSA w Warszawie: dopuszczalności składania nowych dowodów i przedstawiania nowych faktów w postępowaniu odwoławczym
Strona, która nie przytoczyła faktów ani dowodów w postępowaniu przed organem I instancji, może je przytoczyć przed organem drugiej instancji. Nie można automatycznie uznać źródła dowodowego przedstawionego na etapie odwoławczym za niewiarygodne i mające na celu jedynie przedłużenie procedury uchodźczej.
WSA w Warszawie: obowiązek zebrania z urzędu aktualnej informacji o kraju pochodzenia w świetle faktów, na które powołuje się cudzoziemiec
Organ orzekający z własnej inicjatywy winien zebrać informacje i materiały pozwalające dokonać obiektywnej oceny sytuacji osoby ubiegającej się o status uchodźcy – mając na uwadze fakty, na które powołuje się cudzoziemiec – w świetle aktualnej sytuacji panującej w jego kraju.
WSA w Warszawie: deportacja przed rozpoznaniem sprawy uchodźczej naruszałaby prawo do sądu
Wyjazd cudzoziemca z Polski przed rozpoznaniem sprawy przez sąd pozbawia go nie tylko możliwości osobistego uczestnictwa w postępowaniu sądowym, ale także sprawia, że w ewentualnego uwzględnienia skargi, udzielona cudzoziemcowi ochrona sądowa może okazać się iluzoryczna.
SKO: Brak zaświadczenia o zarobkach męża nie może automatycznie skutkować odmową zasiłku rodzinnego
Organ prowadzący sprawę z zakresu świadczeń rodzinnych ma obowiązek poinformować […]