Status uchodźcy dla tadżyckiego opozycjonisty po 8 latach

Rada do Spraw Uchodźców nadała status uchodźcy opozycjoniście z Tadżykistanu po 8 latach od złożenia przez niego wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Pan I. przyjechał wraz z rodziną do Polski w 2016 roku. Od…

WSA uchylił błędną decyzję Rady do Spraw Uchodźców o odmowie ochrony tadżyckiej rodzinie

Wyrokiem z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. akt IV SA/Wa 2209/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) uchylił zaskarżoną decyzję Rady do Spraw Uchodźców uznając, że organ II instancji nieprawidłowo przeprowadził postępow…

Wyrok NSA: Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym może prowadzić do nieważności postępowania

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wyrokiem II OSK 1927/22 NSA z dnia 29 czerwca 2023 r. uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA) zaskarżony przez nasze stowarzyszenie i przekazał sprawę do po…

Zasada non-refoulement na granicy polsko-białoruskiej

Okoliczności umożliwiające odstąpienie postanowień dyrektywy powrotowej i procedury zobowiązania do powrotu muszą być ściśle wykazane. Niezależnie od tego w każdym wypadku zawrócenia cudzoziemca do innego kraju należy st…

Kolejna sprawa nielegalnego push-backu zakomunikowana Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Polsce kolejną sprawę dotyczącą nielegalnych wywózek na polsko-białoruskiej granicy oraz arbitralnej detencji w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Europejski Trybu…

Ochrona uzupełniająca dla rodziny z Kongo

Oceniając wiarygodność zeznań cudzoziemca, trzeba wziąć pod uwagę ich szczegółowość i obszerność. Nie można też oczekiwać od niego udowodnienia przedstawianych zdarzeń, ale jedynie ich uprawdopodobnienia. Na mocy dec…

Organy azylowe nie mogą ignorować zaleceń sądu

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w wyroku sądu administracyjnego wiążą organ, którego decyzja została uchylona. Organy administracyjne nie mogą ich ignorować. Wojewódzki Sąd Administracyjn…

NSA: Mimo błędnego wdrożenia prawa UE, wojna w Ukrainie musi być brana pod uwagę przez polskie sądy

W najnowszym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że: W Ukrainie dochodzi do masowych ataków na ludność cywilną i obiekty chronione z rażącym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowie…

Składamy skargę do ETPC na bezprawną detencję rodziny z dzieckiem

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej złożyło kolejną już skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na bezprawną detencję rodziny z małoletnim dzieckiem.  Sprawa dotyczy małżeństwa z niespełna 3-letnim dzieck…

Obowiązek zbadania czy w Białorusi migranci nie są narażeni na tortury i inne niehumanitarne traktowanie

Nie można wypychać cudzoziemców na Białoruś, jeśli groziłyby im tam tortury, nieludzkie lub niehumanitarne traktowanie. Kryzys migracyjny ani nielegalne przekroczenie granicy nie wyłączają stosowania tej zasady. Wiedzą p…

Zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności dziecka bez opieki

Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 15 marca 2022 r., II Ko 192/21, zasądził zadośćuczynienie w wysokości 20.000,00 zł za niesłuszne umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców małoletniego bez opieki. Sprawa d…

Wywózki (push-backi) są niehumanitarne, niezgodne z prawem i opierają się na nielegalnym rozporządzeniu

Pierwsze orzeczenie polskiego sądu wskazujące na to, że wywózki (push-backi) na polsko-białoruskiej granicy są niehumanitarne i niezgodne z prawem. Rozporządzenie stanowiące podstawę działań Straży Granicznej uznane za w…