Dołączyliśmy do apelu do Premiera nowego rządu Donalda Tuska o natychmiastowe zaprzestanie niezgodnych z prawem wywózek na granicy polsko-białoruskiej. Pod listem podpisało się niemal 700 osób oraz organizacji wspierających, w tym nasze stowarzyszenie.

Zmienił się rząd, ale kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa. Ludzie wciąż próbują przekraczać granicę. Temperatury zimą na Podlasiu spadają nawet do -20 stopni. Nowy rząd – mimo potępiania działań poprzedniej władzy na pograniczu – kontynuuje wywózki. W wyniku tej polityki giną ludzie. Wiemy o co najmniej 55 ofiarach śmiertelnych po obu stronach granicy. Ile osób naprawdę straciło życie na granicy – nigdy się nie dowiemy.

Nowy rząd wie, że kontynuując politykę PiS-u, łamie prawo oraz prowadzi do kolejnych śmierci i cierpienia osób migrujących na polskiej granicy. Rozporządzenie, na podstawie którego działała Straż Graniczna, zostało wydane z przekroczeniem upoważnienia ustawowego – czyli jest nielegalne – potwierdziły to wyroki sądów.

Pomimo takiej sytuacji pushbacki trwają. Za każdą wywózkę odpowiedzialność ponoszą rządzący. Dlatego wraz z innymi organizacjami prawnoczłowieczymi podpisaliśmy apel, zainicjowany przez Fundację Ocalenie, o natychmiastowe zaprzestanie wywózek. Pełną treść listu można przeczytać TUTAJ.

Cały czas można dołączać do apelu – podpisując się pod petycją na Akcja Demokracja.

Udostępnij