W Syrii od lat trwa wojna, w której giną cywile. Bombardowane są szpitale i szkoły. Ludzie próbujący uciec przed wojną znajdują się w potrzasku. Na tych, którzy docierają do granic Unii Europejskiej czekają z kolei służby graniczne, które straszą bronią, używają gazu łzawiącego czy próbują podtapiać łodzie z wycieńczonymi niebezpieczną podróżą ludźmi.
Władze Unii Europejskiej w tym także polski rząd, są odpowiedzialne za zamykanie granic i odsyłanie ludzi do stref w których trwa wojna. Jest to przede wszystkim nieludzkie i niezgodne z przepisami prawa międzynarodowego.
Jako grupa organizacji społecznych działających w Polsce na rzecz uchodźców i migrantów domagamy się od polskiego rządu wywiązania się z przyjętych przez siebie zobowiązań oraz użycia wszelkich dostępnych narzędzi politycznych, aby pomóc uchodźczyniom i uchodźcom dotrzeć bezpiecznie do Unii Europejskiej i uzyskać w niej niezbędną pomoc.
Chcemy także wyrazić swoją solidarność ze wszystkimi dziećmi, kobietami i mężczyznami znajdującymi się na europejskich granicach oraz osobami, które ich wspierają i wypełniają lukę pozostawioną przez europejskie rządy.

Dziś wysyłamy apel do Premiera RP.

zdjęcie: Zac Durant / Unsplash

Udostępnij