Wyobraź sobie, że uciekasz z domu przed wojną.
Albo że ściga Cię policja, bo masz zdanie inne niż prezydent Twojego kraju.
Albo grupy zbrojne, bo mówisz w innym języku niż oni.
Torturują Cię, bo jesteś innej orientacji.

Oni nie muszą sobie tego wyobrażać.

Historia każdej osoby przybywającej do Polski jest inna, ale nikt z migrantów(-ek) i uchodźców(-czyń) nie przyjeżdża tu dla przyjemności. Opuścili swoje domy, miejsca, które znali i ludzi, których kochali.

  • G. uciekła z Kamerunu przed grupami zbrojnymi plądrującymi kraj w trwającej tam od lat wojnie domowej.
  • S. zapłacił wysoką cenę za walkę o prawa człowieka w Kazachstanie – bezlitosne tortury i prześladowania.
  • D. był prześladowany i torturowany w Turkmenistanie ze względu na swoją orientację i działania aktywistyczne.
  • Gdy na miasto E. zaczęły spadać rosyjskie bomby, musiała zostawić miejsce, w którym żyła od 60 lat.

To historie tylko czterech z ponad 3000osób, którym udzieliliśmy pomocy w 2023 roku w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej.

Jeśli chcesz, żeby osoby przybywające do Polski mogły znaleźć w niej wolność i bezpieczeństwo, przekaż na nasze stowarzyszenie 1,5% swojego podatku. 

Osoby z doświadczeniem uchodźstwa i migracji – niezależnie od pochodzenia, orientacji, wieku, płci czy religii – znajdą u nas bezpłatne wsparcie prawne i integracyjne. Pomagamy rozeznać się w ich sytuacji prawnej po przybyciu do Polski, reprezentujemy w procedurach o udzielenie ochrony międzynarodowej, walczymy o dostęp do należnej im pomocy medycznej czy socjalnej, reprezentujemy w sądach i Europejskim Trybunale Praw Człowieka, jeśli ich prawa zostały naruszone. Wspieramy też w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i rozpoczęciu samodzielnego życia w Polsce, aby osoby uchodźcze mogły, w końcu, odnaleźć bezpieczeństwo i wolność.

Jak przekazać 1,5% na Stowarzyszenie Interwencji Prawnej?

Wypełnij PIT i wpisz KRS Stowarzyszenia Interwencji Prawnej:0000240024.

Jeżeli wsparłeś(-łaś) nas w zeszłym roku, nasz KRS powinien pojawić się automatycznie w nowym zeznaniu, w odpowiednim okienku.

Jeśli w zeszłym roku wybrałeś(-łaś) inną organizację i chcesz zmienić swój cel 1,5% po zalogowaniu się na swoim koncie e-PIT kliknij Zmień organizację, a następnie wybierz z listy numer KRS Stowarzyszenia Interwencji Prawnej: 0000240024.

Pierwszy raz rozliczasz się samodzielnie online?  Po zalogowaniu się do e-PIT kliknij w: Wybierz organizację i wybierz z listy numer KRS Stowarzyszenia Interwencji Prawnej: 0000240024.

Jeśli jesteś na emeryturze i rozliczasz się w urzędzie, pobierz formularz PIT-OP w wersji do druku, w którym wpisaliśmy już nasz KRS 0000240024. Wypełnij go i złóż w swoim urzędzie skarbowym.

Więcej informacji o tym, jak rozliczyć swój PIT znajdziesz w poradniku przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, możesz też skorzystać z instrukcji jak przekazać 1,5% na OPP.

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Udostępnij