Site icon Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Monitoring ośrodków strzeżonych po raz drugi

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz ze Stowarzyszeniem  Interwencji Prawnej rozpoczynają dziś monitoring strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Odbywa się on z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i potrwa do 17 lutego 2014 r. Równolegle z organizacjami pozarządowymi także przedstawiciele MSW przeprowadzą kontrolę wewnętrzną w strzeżonych ośrodkach.

„Oba monitoringi będą niezależne, i z każdego z nich zostanie przygotowany i opublikowany raport.” – Mówi Ewa Ostaszewska-Żuk, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Monitoring jest kontynuacją kontroli przeprowadzonej jesienią 2012 r., która została zarządzona przez MSW po protestach zorganizowanych przez cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach. Wynikiem monitoringu był raport organizacji „Migracja to nie zbrodnia”.

Działania prowadzone równolegle przez przedstawicieli MSW i organizacji pozarządowych mają na celu zweryfikowanie działania ośrodków w rok po przeprowadzonym pierwszym monitoringu.

„Będziemy sprawdzać, które z wielu złożonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych obietnic, zostały wdrożone w życie. W początkach 2013 roku zapowiadał on wprowadzenie szybkich zmian w funkcjonowaniu ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców i znaczne rozluźnienie panującego w nich reżimu. Z naszych obserwacji wynika jednak, że wiele się w nich nie zmieniło. Chcemy zebrać dane, jak jest naprawdę” – wyjaśnia dr Witold Klaus, Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Obecnie działa6 strzeżonych ośrodków – w Kętrzynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Krośnie Odrzańskim, Lesznowoli. W każdym z nich będzie przeprowadzona kontrola. Przedstawiciele organizacji będą rozmawiać zarówno z przedstawicielami Straży Granicznej, jak i cudzoziemcami przebywającymi w strzeżonych ośrodkach.

Exit mobile version