Święto kultury czeczeńskiej w SP nr 273 na warszawskich Bielanach

Dnia 5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 273 na warszawskich Bielanach odbyło się święto kultury czeczeńskiej w ramach realizowanego przez SIP projektu pilotażowego “Szkoła wielokulturowa” współfinansowanego przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Dzieci zostały przygotowane do występów przez asystentkę czeczeńską, prowadzącą regularnie zajęcia z języka czeczeńskiego jako języka ojczystego oraz Kółko Miłośników Kaukazu. Przy zorganizowaniu imprezy pomogła Pani Wicedyrektor.

Zaprezentowane zostały czeczeńskie tańce narodowe – chełchar: dziewczynki pokazały układ zwany łabędzim tańcem, chłopcy – taniec dżygita, czyli wojownika czeczeńskiego. Następnie odbyły się tańce w parach, towarzyszące tradycyjnie czeczeńskim świętom i zabawie weselnej zwanej lovzar. Polskie dzieci zapoznały się z elementami obyczajowości czeczeńskiej odzwierciedlonej w tańcu oraz strojach narodowych. Na koniec mogły wziąć udział w mini-kursie tańca czeczeńskiego i spróbować własnych sił w chełchar.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli także spróbować słodkiego przysmaku – chałwy czeczeńskiej – przygotowanej przez jedną z mam.

Imprezie towarzyszyła przygotowana w bibliotece szkolnej w ramach działalności Kółka Miłośników Kaukazu wystawa prezentująca chełchar i lovzar oraz zdjęcia krajobrazów z Czeczenii.

Zarówno taniec czeczeński, jak i stroje narodowe oraz wystawa wywołały duże zainteresowanie społeczności szkolnej. Dzieci czeczeńskie stały się bohaterami dnia. Polskie dzieci garnęły się do tańca, miały wiele pytań, chciały dowiedzieć się czegoś więcej. Niektóre nawet wyraziły chęć wybrania się na wycieczkę do Czeczenii!

Wstępnie zaplanowano włączenie tańców czeczeńskich do programu organizowanego dorocznie przez szkołę Święta Wiosny.

 

Słowa kluczowe: , ,

15Od 2007 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.
Przekaż 1% swojego podatku!
Nasz numer KRS to 0000240024

Nr konta:
63 2030 0045 1110 0000 0307 2610

Wesprzyj nasze działania
dowolną kwotą
przekazaną online »

Możesz nas wesprzeć robiąc zakupy:
logo-fanimani

Jesteśmy organizacją przyjazną wolontariuszom:
logo-dobrywolontariat

Współpracujemy z:
SOS Wioski Dziecięce