Wojna w Ukrainie oraz kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej sprawiły, że nasze działania są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

W 2021 roku z naszego wsparcia skorzystało ponad 1 000 cudzoziemek i cudzoziemców. Reprezentowaliśmy lub przyłączyliśmy się do precedensowych i strategicznych spraw 135 osób.

W związku z rażącym łamaniem praw człowieka na pograniczu polsko-białoruskim oraz w zamkniętych ośrodkach detencyjnych, jako jedna z organizacji działających w Grupie Granica monitorujemy sytuację na pograniczu, wspieramy naszą wiedzą pomagających oraz reprezentujemy poszkodowanych przed organami prawa.

W odpowiedzi na potrzeby ofiar najazdu Rosji na Ukrainę uruchomiliśmy dedykowany Portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy. Prowadzimy bezpłatne porady prawne oraz szkolenia dla osób pomagających, a także stale powiększamy i aktualizujemy bazę wiedzy dotyczącą praw i obowiązków osób uciekających z Ukrainy. Świadczmy też indywidulne bezpłatne wsparcie prawne dla uchodźców i uchodźczyń.

Na co dzień walczmy o to, by pochodzenie nie definiowało życia ludzi w Polsce. By dzieci w tym samym wieku niezależnie od posiadanego paszportu lub jego braku mogły się bawić i odkrywać świat, by młodzi ludzie mogli uczyć się i podróżować (na taki samych zasadach), a starsi podejmować pracę – na równych prawach. By nikt nie musiał spać zimą w lesie, by dzieci mogły grać w piłkę w parku, zamiast płakać ze strachu i niemocy w zamkniętych ośrodkach detencyjnych i na dworcach.  By uchodźcy i uchodźczynie niezależnie od tego czy uciekają z Ukrainy, Syrii, Kongo czy innego kraju mogli(-ły) godnie żyć w Polsce.

Na co przeznaczymy Twój 1%?

Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej osobom z doświadczeniem migracyjnym. Kiedy zagrożone są ich prawa, reprezentujemy ich przed sądami i organami krajowymi oraz przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, a także aktywnie uczestniczymy w tworzeniu prawa migracyjnego poprzez interwencje i opiniowanie regulacji prawnych.

Jak przekazać 1% na SIP?

Wypełniasz PIT online? Zaloguj się na stronie www.podatki.gov.pl. Jeżeli wsparłeś(-łaś) nas w zeszłym roku, nasz KRS powinien pojawić się automatycznie w nowym zeznaniu, w odpowiednim okienku.

Jeśli w zeszłym roku wybrałeś(-łaś) inną organizację i chcesz zmienić swój cel 1% po zalogowaniu się na swoim koncie e-PIT kliknij w: Zmień organizację. A następnie wybierz z listy numer KRS  Stowarzyszenia Interwencji Prawnej: 0000240024.

Pierwszy raz rozliczasz się samodzielnie online?  Po zalogowaniu się do e-PIT kliknij w: Wybierz organizację i wybierz z listy numer KRS Stowarzyszenia Interwencji Prawnej: 0000240024.

Jeśli zgadzasz się, żebyśmy Cię poznali – zaznacz zgodę na przekazanie informacji. Z przyjemnością Cię poznamy!

Jeśli jesteś na emeryturze, pobierz formularz PIT-OP do wypełnienia na komputerze lub w wersji do druku, w którym wpisaliśmy już nasz KRS 0000240024. Wypełnij go i złóż w swoim urzędzie skarbowym.

Więcej informacji o tym, jak rozliczyć swój PIT znajdziesz w poradniku przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, możesz też skorzystać z instrukcji jak przekazać 1% na OPP.

Dziękujemy, że wspierasz nas w walce o równe prawa!

Udostępnij