Libia: koncentracja na zwalczaniu przemytu ludzi we współpracy z władzami libijskimi narazi migrantów na maltretowanie i arbitralne zatrzymania

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – wraz z ponad 70 europejskimi organizacjami pozarządowymi – podpisało apel do głów państw członkowskich oraz przywódców unijnych wskazujący na potencjalne dramatyczne konsekwencje planowanego zbliżenia między UE a Libią w sprawie ograniczenia przepływu migrantów przez terytorium Libii.

List wyraża głębokie zaniepokojone kierunkiem, w jakim zdąża polityka UE realizowana we współpracy z Libią, mająca na celu wstrzymanie ruchów migracyjnych przez Libię. Kierunek ten wyznaczony został Komunikatem Komisji dotyczącym centralnej części obszaru śródziemnomorskiego z 25.01.2017r. i potwierdzony w tekście podsumowania szczytu na Malcie (03.02.2017r.) oraz w Konkluzjach Rady (06.02.2017r.).

Apelujące organizacje uważają że przeniesienie odpowiedzialności za kontrolę ruchów migracyjnych wzdłuż centralnej części obszaru Morza Śródziemnego na Libię nie zmniejszy skali naruszeń praw człowieka i nie ukróci przemytu. Zamiast tego przyczyni się do znacznego zwiększenia ludzkiego cierpienia i krzywdy. Realizacja planów UE doprowadzi do zwiększenia liczby aresztowań i zatrzymań migrantów w Libii oraz do poważnych naruszeń praw człowieka.

List został dziś skierowany do głów państw członkowskich UE oraz do licznych instytucji unijnych, w tym przede wszystkim do następujących osób:

  • Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa
  • Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej
  • Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wystosowało dodatkowo polską wersję listu do Prezydenta Andrzeja Dudy, Premier Beaty Szydło, Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Słowa kluczowe: , , ,

15Od 2007 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.
Przekaż 1% swojego podatku!
Nasz numer KRS to 0000240024

Nr konta:
63 2030 0045 1110 0000 0307 2610

Wesprzyj nasze działania
dowolną kwotą
przekazaną online »

Możesz nas wesprzeć robiąc zakupy:
logo-fanimani

Jesteśmy organizacją przyjazną wolontariuszom:
logo-dobrywolontariat

Współpracujemy z:
SOS Wioski Dziecięce