19 października 2016 – akcja uliczna “Kamizelki Ratunkowe. Pamiętajmy o uchodźcach”. Zapraszamy!

kamizelkiDzień przed posiedzeniem Rady Europejskiej na temat migracji, a także w kontekście obchodzonego niedawno ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Uchodźcami, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej chce po raz kolejny zwrócić uwagę na dramatyczny los migrantów i uchodźców w krajach UE. 19 października włączymy się do zainicjowanej przez Oxfam International ogólnoeuropejskiej akcji eksponowania w charakterystycznych dla danego miasta miejscach kamizelek ratunkowych, w których uchodźcy przypłynęli w ciągu ostatnich miesięcy do Grecji.

Ten ślad przybyłych – porzucone na brzegu kamizelki ratunkowe – to z jednej strony dowód niebezpiecznej podróży, z drugiej – zwiastun dalszej drogi po niepewnym lądzie, na którą ochronnych kamizelek już nie ma. Dokąd poszli ci, którzy te kamizelki nosili? Czy znaleźli potrzebne schronienie? Średnio 28 samotnych dzieci dziennie znika z powodu niewystarczającego systemu przyjmowania uchodźców we Włoszech. Niewidoczne dla systemu opieki są bardziej narażone na przemoc i wykorzystywanie.

Polska nie tylko wycofuje się z planu przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy mają być relokowani z Włoch i Grecji. Zaczęła zamykać swoje granice także przed tymi, którzy od lat przyjeżdżają spontanicznie zza naszej wschodniej granicy. Od wielu miesięcy w dramatycznej sytuacji pozostają liczne rodziny czeczeńskich uchodźców z dziećmi, koczujące na polsko-białoruskim przejściu granicznym Brześć-Terespol, przez które od lat do Polski przyjeżdżało najwięcej uchodźców – przede wszystkim z Czeczenii, ale także z innych krajów byłego ZSSR. Polska Straż Graniczna – wbrew prawu polskiemu i międzynarodowemu – odmawia wpuszczenia ich do kraju, mimo że proszą o ochronę międzynarodową. Wielu Czeczenów opowiadało obrońcom praw człowieka o panującym w ich republice bezprawiu, o tym, że byli prześladowani: porywani, bici, torturowani, zastraszani i nie mają powrotu do Czeczenii. Tygodniami – pozbawieni środków do życia – koczują w okolicy dworca w Brześciu: marzną, chorują, głodują, nie dosypiają. Są wycieńczeni i coraz bardziej niepewni swojego losu.

Chcemy przekonać przywódców europejskich do odejścia od koncepcji „Twierdza Europa” – którą dziesiątki tysięcy ludzi, w tym dzieci, przypłaciło życiem – i wypracowania nowego podejścia do migracji, z poszanowaniem prawa międzynarodowego i praw człowieka. W tym celu należy rozszerzyć bezpieczne i legalne szlaki dla osób docierających do Europy i podróżujących przez Europę. Należy wprowadzić i respektować sprawiedliwe, przejrzyste i skuteczne procedury azylowe. Należy również zapewnić, aby pomoc humanitarna została przeznaczona do zwalczania ubóstwa, a nie była wykorzystywana jako karta przetargowa w negocjacjach dotyczących outsourcingu kontroli granicznej.

W ciągu bieżącego tygodnia happeningi odbędą się m.in. w Brukseli, Bratysławie, Dublinie, a w Polsce także w Poznaniu. W Warszawie spotykamy się o godzinie 17:00 przy pomniku Syrenki na Rynku Starego Miasta, by następnie wraz z kamizelkami ratunkowymi przejść pod Most Gdański i neon “Miło Cię widzieć”.

logo-oxfamlogo-duh

zdjęcie: oxfam.org.uk
Słowa kluczowe: , , ,

15Od 2007 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.
Przekaż 1% swojego podatku!
Nasz numer KRS to 0000240024

Nr konta:
63 2030 0045 1110 0000 0307 2610

Wesprzyj nasze działania
dowolną kwotą
przekazaną online »
Archiwa
Możesz nas wesprzeć robiąc zakupy: logo-fanimani
logo-dobrywolontariat
Jesteśmy organizacją przyjazną wolontariuszom.
Współpracujemy z: SOS Wioski Dziecięce