Jak wyliczyć, ile mam czasu na wysłanie pisma?
Zazwyczaj masz z góry określony termin na wysłanie pisma, w którym nie zgadzasz się z decyzją w swojej sprawie. Najczęściej jest to 7 lub 14 dni. Zazwyczaj jeśli wyślesz pismo po upływie tego okresu, nie zostanie ono rozpatrzone, a Twoja sprawa zostanie uznana za zakończoną. Aby precyzyjnie ustalić, kiedy przypada ostatni dzień na wysłanie pisma musisz wiedziec ze 100 % pewnością, kiedy doręczono Ci pismo.
Pismo mogło Ci być wręczone w urzędzie (jeżeli potwierdziłeś (aś) podpisem jego odebranie) albo dostarczone pocztą – wówczas dzień, w którym odebrałeś (aś) je od urzędnika, listonosza lub w okienku pocztowym to prawdziwy dzień doręczenia. Niekiedy jednak listonosz zostawia list innej dorosłej osobie, która z Tobą mieszka – wówczas dzień, w którym ona odebrała list jest dniem doręczenia.
Znając dokładny dzień doręczenia i długość terminu (7, czy 14 dni lub jeszcze inny okres) możemy przejść dalej: dodaj tę liczbę dni do dnia odbioru ale zacznij liczenie od dnia kolejnego po odbiorze. Tzn. jeśli odebrałas list w środę 2 marca i masz 14-dniowy termin do wysłania odwołania, to pomijasz tę pierwszą środę i odliczasz 14 dni począwszy od 3 marca. Wówczas ostatni dzień przypada na środę 16 marca i do tego dnia włącznie musisz wysłać pismo na poczcie albo złożyć w biurze podawczym urzędu (pamiętaj, żeby dostać potwierdzenie nadania). Nie przejmuj się dniami wolnymi – one są wliczane tak samo jak inne z jednym wyjątkiem: jeśliby się okazało, że Twój ostatni dzień na wysłanie pisma to sobota, niedziela lub święto – list możesz jeszcze wysłać w pierwszym roboczym dniu jaki po nich następuje. Ma to sens – nie można oczekiwać od Ciebie, że będziesz wysyłać list w dniu, w którym większość urzędów pocztowych jest zamknięta.