Bezpieczny dom? Przemoc fizyczna i symboliczna wobec uchodźczyń i uchodźców w Polsce

seminariumCzyj jest ten kawałek podłogi? Tak przewrotnie zadane pytanie stało się punktem wyjścia do  przedstawienia wyników badań zagrożenia bezdomnością wśród uchodźców przeprowadzonych przez dr Kinga Wysieńską z ISP. Usłyszeliśmy m.in. stwierdzenie, iż realia polskiego rynku mieszkaniowego są ukształtowane tak, że kobiety z dziećmi starając się o wynajem mieszkania ponoszą karę za swoje macierzyństwo.

Dorota Moczulska (WCPR) opierając się na praktyce przedstawiła problemy i potrzeby uchodźców w Polsce i wskazała istotne działania podejmowane przez WCPR. Zagadnienia prawne związane z równym traktowaniem cudzoziemców w dostępie do usług mieszkalnych w Polsce przedstawiła prawniczka Stowarzyszenia Patrycja Mickiewicz. Po wystąpieniu ostatniej prelegentki-uchodźczyni Zargan Nasordinovej opowiadającej o własnym doświadczeniu trudności w poszukiwaniu mieszkania w Polsce rozpoczęła się dyskusja. W głównej mierze dotyczyła granic prawa własności w wynajmowaniu mieszkania i jego pozycji wobec praktyk antydyskryminacyjnych oraz możliwości zagospodarowania Nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego.

Drugi panel pod wymownym tytułem: Kara za płeć? Wyniki badania przemocy wobec uchodźczyń w Polsce był prezentacją wyników badań SIP. Prezes Stowarzyszenia dr Witold Klaus przedstawił formy przemocy, jakim poddawane są migrantki, a także dostępne formy pomocy. Biorąc pod uwagę polskie realia trzeba ją nazwać nie-pomocą.

Nieoceniony wkład w seminarium zapewniły prelegentki- cudzoziemki: Zargan Nasordinova i Larysa Suleymanova, które zderzyły polską rzeczywistość ze swoją perspektywą i doświadczeniami.

Dyskusja po drugim panelu toczyła się wokół systemu pomocy  w sprawach dotyczących przemocy.

Wyniki badań zaprezentowane w dużym skrócie podczas seminarium będą opublikowane już w maju tego roku.

Słowa kluczowe: , , ,

15Od 2007 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.
Przekaż 1% swojego podatku!
Nasz numer KRS to 0000240024

Nr konta:
63 2030 0045 1110 0000 0307 2610

Wesprzyj nasze działania
dowolną kwotą
przekazaną online »

Możesz nas wesprzeć robiąc zakupy:
logo-fanimani

Jesteśmy organizacją przyjazną wolontariuszom:
logo-dobrywolontariat